Edyp też chciał być pozytywny


Jednak los mu nie sprzyjał. Jak na bohatera tragicznego przystało- nieważne co by zrobił i tak wcześniej czy później wszystko obróci się przeciwko niemu. To jest mitologia, nie realne życie. U nas nie ma czegoś takiego jak klątwa czy fatum. Masz o wiele łatwiej od niego i chcesz się poddać? Nie ma mowy, nie jak czytasz tego bloga.

Kim był Edyp? Był on pozornym szczęściarzem, władcą Teb na którego rzucono klątwę. Zabił człowieka, nieświadomy, że był to jego biologiczny ojciec. Poślubił kobietę, miał z nią dzieci, po prostu był z nią szczęśliwy. Nie wiedział jednak, że była to jego własna matka. Poszukiwał zabójcy króla Lajosa, czyli jego poprzednika. Okazało się, że to właśnie Edyp jest odpowiedzialny za jego śmierć. Nadal uważasz, że masz w życiu pecha?

Nawet kiedy spotyka nas pasmo nieszczęść: umiera ktoś bliski, potem kradną nam samochód, odchodzi od nas chłopak/dziewczyna  i okazuje się, że wizyta w szpitalu jest jedyną rzeczą, która może okazać się dla nas pozytywna to i tak słyszymy, że będzie dobrze, nie ma się co martwić. Banalne, głupie i  wcale nie podnosi na duchu. Ale wiecie co? Takie jest życie. Po deszczu zawsze wychodzi słońce- prawa przyrody.


Optymiści też płaczą, mają problemy, zawahania i spadek motywacji, który może być porównywalny do depresji. Jest jedna podstawowa różnica między pesymistą a optymistą. Pesymista poddaje się już na samym początku, optymista walczy, mimo że jest źle. Do której grupy chcesz należeć?

Nie porównuj się do Edypa. Nie jesteś nim. Nie jesteś bohaterem tragicznym. Nie jesteś też swoją koleżanką czy kolegą. Masz swoją historię, życie i własny, wyjątkowy punkt widzenia. Zadbaj o te wszystkie rzeczy, a z perspektywy czasu zobaczysz, że było warto. Nie ważne z jakiej pozycji startujesz, ważne gdzie jest twój cel. Od dna łatwiej jest się odbić, czyż nie?


Edyp się poddał, bo musiał, ale ty nie możesz. Nie jesteś Edypem.

5 komentarzy:

 1. Jesli kiedykolwiek ktoś jeszcze powie że literatura antyczna jest nudna i nie ma przełożenia na współczesność to pokaże mu tego bloga.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajne zdjęcia super wpis
  ! Zapraszam: http://blogmanekineko.blogspot.com/
  Jeśli mój blog Ci się spodoba zaobserwuj go, a z pewnością zrobię to samo

  _manekineko_
  blogmanekineko.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziekuje, miło że przeczytalaś tego posta.

   Usuń
 3. w którym dokładnie momencie wg Ciebie Edyp się poddał?

  OdpowiedzUsuń